Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Klausimai-atsakymai

Klausimai - atsakymai apie NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinę grupę

 

Naudojami terminai: NATO eFP, NATO Enhanced Forward Presence


1. Kokia pagrindinė priežastis, dėl kurios šis batalionas dislokuojamas Lietuvoje?
Aktyvūs Rusijos veiksmai Ukrainoje ir Krymo aneksija, pasikeitusi geopolitinė situaciją pakeitė saugumo situaciją Europoje. Atsižvelgiant į tai, 2016 metų liepą Varšuvoje vykusio NATO viršūnių susitikime buvo priimtas sprendimas sustiprinti priešakinį NATO buvimą rytiniame aljanso flange ir trijose Baltijos šalyse bei Lenkijoje dislokuoti po NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinę grupę. Lietuvoje dislokuojamam batalionui vadovaus Vokietija, Estijoje - Jungtinė Karalystė, Latvijoje - Kanada, o Lenkijoje - Jungtinės Amerikos Valstijos.


2. Kiek ir kokių valstybių karių sudarys NATO priešakinių pajėgų batalioną Lietuvoje?
Vokietija prisiėmė atsakomybę už Lietuvoje dislokuojamo bataliono formavimą ir vadovavimą jam. Batalioną sudarys įvairių NATO valstybių kariai ir padaliniai. 2017-2018 metų laikotarpiui batalione tarnaus Vokietijos, Norvegijos, Nyderlandų, Belgijos, Liuksemburgo, Kroatijos ir Prancūzijos kariai - iš viso apie 1200 karių. Be to, prireikus arba tam tikram laikotarpiui (pvz. pratyboms) bus siunčiamas pastiprinimas - numatyta, jog šią vasarą pratyboms į Lietuvą atvyks papildomai apie 400 sąjungininkų karių.


3. Kokios technikos atsiveš dislokuojamas batalionas?
Lietuvoje dislokuojamą kovinę grupę galima vadinti „sunkia", nes ji bus sudaryta iš šarvuotų kovinių vienetų: manevrinės kuopos aprūpintos tankais, pėstininkų kovos mašinomis, bus dislokuoti ir kiti paramos vienetai. Atsižvelgiant į tai, kad vyks šalių ir padalinių rotacijos, sąjungininkų technikos skaičius keisis. Galime pasakyti tiek, kad Lietuvoje bus dislokuota dešimtys tankų ir šarvuotos technikos bei keli šimtai ratinės technikos vienetų. Šiais metais Lietuvoje bus dislokuoti tankai „Leopard" 2, šarvuočiai - CV90, M113, BOXER, FENEK ir kiti. Koviniai šaudymai yra skirti vieneto koviniam pasirengimui palaikyti ir įvertinti, todėl sąjungininkų vienetai kovinius šaudymus vykdys visuose kariuomenės poligonuose

 

4. Ar bataliono kariai ir jų atsigabenta technika nuolat bus laikoma Lietuvoje? Ar bus rotuojama?
NATO šalių vadovai priėmė sprendimą tik dėl sąjungininkų bataliono dislokavimo, bet ne dėl dislokacijos trukmės. Tai reiškia, kad ši kovinė grupė Lietuvoje bus tiek, kiek reikės, t.y. tol, kol nepasikeis saugumo situacija. Bataliono kovinės grupės atitraukimas bus vykdomas tik nusprendus Šiaurės Atlanto Tarybai. Kovinės grupės padaliniai ir technika bus keičiami (rotuojami), priklausomai nuo atvykstančių karinių vienetų ir jų turimos kovinės technikos.


5. Ar Lietuvos kariai treniruosis kartu su tarptautinio bataliono kariais?
Taip. Tai yra vienas iš kovinės grupės uždavinių, todėl sąjungininkų kariai treniruosis su Lietuvos kariuomenės mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas" kariais, jie taip pat dalyvaus įvairiose pratybose Lietuvoje. Taip mūsų ir sąjungininkų kariai dalysis patirtimi, geriau susipažins su mūsų šalies ir regiono specifika.


6. Ar šio bataliono kariai atvyko tik mokymams?
Kadangi ši batalionas yra pasirengęs koviniams veiksmams (angl. combat ready), šio vieneto nuolatinis karinis rengimas, taip pat ir kartu su Lietuvos kariais, yra aukštos kovinės parengties sudėtinė dalis. Būdami Lietuvoje jie vykdys karinį rengimą.


7. Ar krizės atveju jie liktų Lietuvoje ir padėtų apsiginti?
NATO priešakinių pajėgų batalionas yra gynybinio pobūdžio ir skirtas atgrasymui, yra pasirengęs vykdyti įvairias kovines užduotis, jei to prireiktų. NATO stiprybė yra tame, kad visi sąjungininkai vieni kitiems yra įsipareigoję padėti užtikrinti vieni kitų saugumą. Tai, kad sąjungininkų vienetai bus dislokuoti Lietuvoje reiškia, kad krizės atveju jie čia liktų ir kartu su mūsų nacionalinėmis ir atvykstančiomis papildomomis sąjungininkų pajėgomis padėtų ginti Lietuvą.


8. Kiek laiko šis batalionas bus dislokuotas Lietuvoje?
Tol, kol bus poreikis. O poreikis išliks tol, kol nepasikeis saugumo padėtis regione.

9. Kiek Lietuvos mokesčių mokėtojams kainuos užsienio karių išlaikymas?
Mūsų skaičiavimais apie 2 mln. EUR per metus. Šios lėšos jau yra suplanuotos, dauguma jų liks Lietuvos biudžete, kaip atsiskaitymas už prekes ir paslaugas. Taip pat reikėtų pažymėti, kad sąjungininkų kariai ne vien tik treniruosis poligonuose. Jie taip pat norės susipažinti su Lietuva, jos kultūra ir virtuve, o tai yra įplaukos į Lietuvos biudžetą.


10. Ar bataliono dydis ir sudėtis vėliau keisis?
Kovinę grupę nuolat sudarys štabas ir štabo kuopa, aprūpinimo kuopa, trys-keturios kovinės kuopos. Be to, bus įvairūs kovinės paramos vienetai. Sąjungininkų bataliono kovinė grupė pagal poreikį, pvz. grėsmė, pratybos ir pan., galės būti pastiprinam. Pastiprinimas planuojamas ir šią vasarą, kai numatytas intensyvus pratybų ciklas. Planuojama, kad į Lietuvą papildomi atvyks artilerijos, oro erdvės gynybos, inžineriniai ir kiti padaliniai.

 

11. NATO batalionas į Lietuvą atvyksta kaip į misiją ar pratybas?
Nei viena sąvoka nėra visiškai tiksli. Kovinė grupė į Lietuvą atvyksta kartu su Lietuvos karinėmis pajėgomis užtikrinti Lietuvos valstybės saugumą. Kariai dalyvaus pratybose, bet tuo pačiu ir gyvens Lietuvoje. Žinoma, užsieniečių kariams buvimas Lietuvoje gali asocijuotis su misija, tačiau tai kitokia misija nei Afganistane ar Irake. Kariai atvykta į laisvą demokratinę vakarietišką šalį. Laisvu nuo tarnybos metu kariai turės galimybę pamatyti Lietuvos miestus, svarbias ir žymias Lietuvos vietoves, susipažinti su šalimi iš arčiau.


12. Kas maitins užsieniečius?
Rengiamasi maitinti kariuomenės turimais pajėgumais - tai užtikrins Ruklos įgulos aptarnavimo tarnyba. Kaip alternatyva yra svarstoma galimybė įsigyti ir maitinimo paslaugą.

 

13. Kas mokės už bataliono išlaikymą: kuras, maitinimas ir pan.?
Kovinę grupę formuojančios šalys pačios mokės už kurą ir maitinimą, kitos paslaugos (pvz. komunalinės paslaugos, apgyvendinimas ir pan.) sąjungininkams bus teikiamos nemokamai. Tai normali NATO šalių praktika.

 

14. Kam bus pavaldus NATO batalionas?
Kovinė grupė bus priskirta brigadai „Geležinis Vilkas" ir kartu dalyvaus karinio rengimo cikle. Tiek brigada tiek ir kovinė grupė bus sudėtine dalimi NATO vadovavimo ir valdymo sistemoje/grandyje.

 

15. Kuriame poligone treniruosis NATO kariai?
Visuose kariuomenės poligonuose, bet dažniausiai bus naudojamasi Gaižiūnų ir Pabradės poligonais.


16. Iš kokių padalinių atvyks Batalioną formuojančių šalių kariai?
Vokietijos vadovaujamas NATO priešakinių pajėgų batalionas bus tarptautinis. Jį sudarys Vokietijos štabo kuopa, tarptautiniai ( Vokietijos, Belgijos, Nyderlandų) štabo elementai bei viena kovinė kuopa, kurią sudarys Vokietijos 122 mechanizuotasis batalionas( Panzergrenadierbattalion), kurio nuolatinė dislokacijos vieta - Oberviechtache, Bavarijos žemėje. Planuojama, nuo 2017 m. kovo prie bataliono prisijungs Nyderlandų kariuomenės mechanizuotoji kovinė grupė, o gegužę - Norvegijos šarvuotoji kovinė brigada. Belgijos kariai užtikrins logistinį bataliono aprūpinimą ir pirmieji su kovine technika atvyko į Lietuvą 2017 m. sausio pabaigoje. Visi atvykstantys padaliniai yra gerai parengti ir puikiai aprūpinti.

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2017-03-09
Sprendimas: Fresh Media