Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Žaibo kirtis 2016

Kovo 8-16 d. Klaipėdoje vyksta didžiausios šiais metais Lietuvos kariuomenės organizuojamos nacionalinės pratybos „Žaibo kirtis 2016". Pratybų tikslas - treniruoti Lietuvos kariuomenės pajėgas vykdyti bendras operacijas su Vidaus reikalų ministerijai pavaldžiais vienetais ir gerinti sąveiką su valstybės civilinėmis institucijomis hibridinio karo atveju. Iš viso šiose pratybose dalyvaus apie 3 tūkst. karių, maždaug 500 pareigūnų ir apie 200 civilinių institucijų darbuotojų. Taip pat bus pašaukta 3 tūkst. rezervo karių.

Pagrindiniai pratybų veiksmai planuojami Klaipėdos pramonės rajone, gatvėse, uosto akvatorijoje. Klaipėdiečiai miesto gatvėse galės pamatyti patruliuojančius ginkluotus Lietuvos kariuomenės karius su technika, taip bus naudojama mokomosios pirotechninės priemonės, garsiniai šaudmenys. Pratybose dalyvaus ir Karinių oro pajėgų sraigtasparniai.

„Šių dienų konfliktai dažnai vyksta ir tankiai apgyvendintose vietovėse, o civiliai gyventojai tampa pirmosiomis aukomis, todėl siekiant suvaldyti konfliktus kariuomenei būtina treniruotis natūralioje aplinkoje - miestuose, gyvenvietėse. Lygiai taip pat kariuomenei yra aktualu, kad gyventojai matytų, jaustų ir suprastų Lietuvos karių ryžtą ir pastangas ginant mūsų visų valstybę", - sako pratybų „Žaibo kirtis 2016" vadovas Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Vilmantas Tamošaitis.


Pratybose bus vertinami ir treniruojami Lietuvos kariuomenės Greitojo reagavimo pajėgų bei Taikos meto užduočių vienetų veiksmai kartu su Vidaus reikalų ministerijos ir kitais vienetais reaguojant į vietinio pobūdžio ginkluotus incidentus ir valstybės sienos pažeidimus, pagal savo pobūdį neprilygstančius agresijos aktams.


Kartu su Lietuvos kariais treniruosis Policijos departamento, Viešojo saugumo tarnybos ir antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras" pareigūnai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos atstovai. Taip pat kartu treniruosis savivaldybių atstovai, ligoninių personalas ir Lietuvos šaulių sąjungos atstovai.


Antrą kartą rengiamų šios serijos pratybų scenarijus sukurtas taip, kad per pratybas būtų galima treniruoti, patikrinti ir įvertinti, kaip greitai ir efektyviai Vidaus reikalų institucijos galėtų pasitelkti Lietuvos kariuomenės taikos meto užduočių operacines ir greitojo reagavimo pajėgas siekiant kartu neutralizuoti ginkluotas diversines grupuotes, tuo pačiu maksimaliai apsaugojant civilius gyventojus ir jų turtą.

Pratybos vyks kovo 8-16 d. o intensyviausi veiksmai Klaipėdoje numatomi kovo 12-13 d., kurių dalis vyks ir nakties metu.

Kovo 15-16 d. vyks paskutinis pratybų „Žaibo kirtis 2016" etapas. Jo metu bus vykdoma dalinė parengto rezervo karių mobilizacija - pašaukti karo prievolininkai turės atvykti į įsteigtus keturis šaukimo punktus: Vilniuje, Kaune, Alytuje ir Utenoje. Nacionalinės greitojo reagavimo pajėgos, esant reikalui būtų papildomos parengto rezervo kariais.

Šaukimo pranešimai yra išsiųsti 3 tūkst. 2000-2008 metais Lietuvos kariuomenėje privalomojoje pradinėje karo tarnyboje tarnavusiems karo prievolininkams.

Planuojama į šias pratybas atvykusius ir sveikatos problemų neturinčius rezervo karius kviesti į šių metų rudenį vyksiančius rezervo karių mokymus Lietuvos kariuomenės Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykloje, Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotajame pėstininkų ir generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionuose.

Apie pratybų „Žaibo kirtis 2016" scenarijų

Pratybų scenarijuje modeliuojamos įvairiausio pobūdžio grėsmės, nuo hibridinio karo iki teroristinių išpuolių. Didelis dėmesys bus kreipiama į strateginių infrastruktūros objektų apsaugą. Į pratybas bus įtraukti: suskystintų dujų terminalas, Klaipėdos jūrų uostas ir kt.

Pagal pratybų scenarijų, nežinomos ginkluotos grupuotės kels neramumus ir riaušes Klaipėdos mieste, bandys užimti vietos administracijos objektus. Vidaus reikalų ministerijos padaliniams neturint pakankamų pajėgumų neramumams nuslopinti, į pagalbą bus pasitelktos Lietuvos kariuomenės greitojo reagavimo pajėgos ir bus įsteigtos karinės operacijų teritorijos, kuriose kariai galės panaudoti karinę jėgą.

 

Situacijai stabilizuoti ir reaguoti į incidentus planuojama panaudoti Lietuvos kariuomenės Greitojo reagavimo pajėgas. Taip pat bus imituojami įvairiausio pobūdžio incidentai, siekiant treniruotis tinkamai užtikrinti Klaipėdos miesto gyventojų saugumą.

Pratybų „Žaibo kirtis 2016" įvykiai

Kovo 9 d.
10.45 val. Spaudos konferencija Klaipėdos Prano Mašioto progimnazijoje (Varpų g. 3). Pratybas „Žaibo kirtis 2016" pristatys pratybų vadovas Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Vilmantas Tamošaitis, Vidaus reikalų ministerijos ir Klaipėdos miesto savivaldybės atstovai.

Iš kart po spaudos konferencijos bus galimybė stebėti vieną iš pratybų epizodų - Karinių oro pajėgų sraigtasparnio nusileidimą mokyklos stadione ir sužeisto kario evakuacija.

13.30-15.30 val. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ir Taikos meto užduočių operacinių pajėgų kariai vykdys laivo ir keleivių spec. cheminių medžiagų švarinimą (DFDS keltas prieplaukoje).

 

Pagal pratybų scenarijų, iš plaukiančio kelto gaunama informacija, kad keleiviai skundžiasi bloga savijauta, denyje jaučiasi stiprus garstyčių kvapas, galimai pasklido nežinomos kilmės cheminė medžiaga, kuri skleidžia aštrų kvapą. Klaipėdos miesto savivaldybė kartu su Klaipėdos jūrų gelbėjimo koordinavimo centru, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir Klaipėdos apskrities priešgaisrine gelbėjimo valdyba, vadovaudamiesi sąveikos planais, rengiasi kelto atvykimui į Klaipėdos jūrų uostą ir kreipiasi pagalbos į Lietuvos krašto apsaugos ministeriją dėl Lietuvos kariuomenės karinių vienetų pasitelkimo atlikti pavojingos medžiagos identifikavimą, lokalizavimą, keleivių švarinimą, teritorijos aptvėrimą ir evakavimą.

Kovo 10 d.
Klaipėda paskelbiama karine operacijų teritorija:
Sustiprinama strateginių objektų, apsauga (Klaipėdos nafta, Ignalinoje atominės elektrinės oro erdvės apsauga/gynyba);

Taikos meto užduočių operacinių pajėgų ir Klaipėdos policijos patruliai vykdys sustiprinto patruliavimo užduotis Klaipėdos mieste;

Karinių oro pajėgų sraigtasparnio nusileidimas ir sužeisto kario evakuacija.

 

Kovo 10 d. pratybose „Žaibo kirtis 2016" dalyvaujančios Lietuvos kariuomenės Greitojo reagavimo pajėgos jau atvyko į Klaipėdą. Apie 1600 kariųsu technika iš Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono Alytuje ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkųbataliono Rukloje, Jonavos r. dislokuotos generolo Povilo Plechavičiaus poligone Kairiuose.

Kovo 11 d.
12.00 val. pratybose dalyvaujantys kariai kartu su Klaipėdos jaunimo organizacija ir Klaipėdos įgulos kariais kviečia klaipėdiečius ir miesto svečius kartu paminėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną - Kovo 11-ąją Atgimimo aikštėje. Į šventę atėjusieji bus pakviesti dalyvauti kuriamoje stilizuotoje Gediminaičių stulpų figūroje. Taip pat susirinkusieji galės apžiūrėti karių ginkluotę ir ekipuotę, gros Karinių jūrų pajėgų orkestras.

Į Klaipėdos miestą atvyks Lietuvos kariuomenės Greitojo reagavimo pajėgos. Apie 1600 karių su technika iš Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono Alytuje ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono Rukloje, Jonavos r.

 

Kovo 12 d.  

 

Kovo 12 d., Klaipėdos mieste prasideda intensyvūs pratybų „Žaibo kirtis 2016" veiksmai.

 

Gyventojų dėmesiui:pratybose naudojami tik imitaciniai šaudmenys, dūminės uždangos, sprogstamieji paketai. Šios priemonės tik imituoja kovines sąlygas, laikantis atsargumo priemonių, grėsmės ir pavojaus gyvybei jos nekelia. Pratybose taip pat bus imituojami įvairiausi karių ar kitų asmenųsužeidimai. Juos imituoja specialios muliažinės priemonės, todėl tokie sužeidimai kaip atviri kaulų lūžiai, šautinės žaizdos ir pan. gali atrodo labai tikroviškai.

 

Pagal nacionalinių pratybų „Žaibo kirtis 2016" scenarijų Klaipėdos mieste aktyvėja priešiškų asmenų veikla. Pramonės rajone, Minijos, Pilies ir Naujojo uosto gatvėse gali patruliuoti priešiškųgrupuočių nariai, kelti įvairius neramumus ir bandyti sutrikdyti įprastą miesto gyvenimą.

 

Tuo tarpu Lietuvos kariai su technika vykdysžvalgybines operacijas, rinks informaciją apie priešiškų asmenų vykdomą veiklą, patruliuos Klaipėdos miesto gatvėmis. Kariai taip pat gali įrengti trumpalaikius patikrinimo punktus.

Įvyykus kovinių grupių ir priešiškų asmenų susidūrimams galimi susišaudymai. Klaipėdos mieste jau veikia kovo 10 d. atvykusios Lietuvos kariuomenės Greitojo reagavimo pajėgos ir dislokuotosgenerolo Povilo Plechavičiaus poligone Kairiuose.

 

Gyventojų prašome neiti arti pratybų dalyvių vykdomų veiksmų. Prašome stebėti laikantis saugaus apie 30 metrų atstumo).

 

Kovo 12 d. apie 13.30-14.00 val. Klaipėdos Versmės pagrindinės mokyklos prieigose (prie Simonaitytės parko) gali vykti medicininęevakuaciją pasitelkiant Karinių oro pajėgų orlaivį. Tačiau, jei pagal pratybųscenarijų incidentuose stipriai nukentėjusių ar sužeistųjų nebus - ši operacija nevyks.


Kovo 13 d. 

 Svečių ir žiniasklaidos diena. Greitojo reagavimo pajėgos, Specialiųjų operacijų pajėgos ir kiti padaliniai vykdys įvairias operacijas.

  

Žiniasklaidos dėmesiui: kovo 13 d. programa

Kovo 13 d. nuo 10.00 val. bus galimybė stebėti Greitojo reagavimo pajėgų operaciją Klaipėdoje ties Nemuno g. 134a.

 

13.20 val. kviečiame atvykti norinčiuosius kalbinti pratybų „Žaibo kirtis 2016" atvykusius stebėti svečius ir pratybų organizatorius prie Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio Dragūnųbataliono (Liepojos g. 5, Klaipėda). Dalyvaus pratybų organizatorius Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas.

 

14.00 val. bus galimybė stebėti Specialiųjų operacijų pajėgų karinęoperaciją Centriniame Klaipėdos terminale.

Į Centrinio terminalo teritorijąbus įleidžiami tik pratybose „Žaibo kirtis 2016" akredituoti žiniasklaidos atstovai.

 

Pastaba:Specialių operacijų pajėgų atstovai turės teisę patikrinti žiniasklaidos atstovų vaizdo medžiagą.


Kovo 14 d.
Greitojo reagavimo pajėgų išvykimas į nuolatinės dislokacijos vietas Alytuje ir Rukloje, Jonavos r.

Kovo 15-16 d. vyks mobilizacinė pratybų dalis Vilniuje, Kaune, Alytuje ir Utenoje. Pašauktieji karo prievolininkai turės atvykti į įsteigtus keturis šaukimo punktus.

Kovo 15 d. Utenoje ir Alytuje, 15-16 d. Kaune ir Vilniuje rezervo kariai, kurie yra gavę šaukimo lapelius vyks į priskirtą šaukimo punktą.


Utenoje, Kaune ir Alytuje Šaukimo punktai veiks nuolatinės dislokacijos vietose esančiuose karo prievolės centruose, Vilniuje bus įsteigtas mobilus šaukimo punktas.

„Pirmą mobilizacijos pratybų dieną keturiuose miestuose iš 3 tūkst. pašauktų karo prievolininkų atvyko daugiau nei vienas tūkstantis, dar su beveik trimis šimtais palaikomas ryšys. Jeigu rytoj, Vilniuje ir Kaune srautas nemažės - bendras rezultatas bus tikrai džiuginantis," - pirmosios dienos rezultatus apibendrindamas sakė Jungtinio štabo mobilizacijos skyriaus viršininkas pulkininkas leitenantas Dainius Kazlauskas.

 

Kovo 15-16 d. vyksta paskutinis pratybų „Žaibo kirtis 2016" etapas. Jo metu vykdoma dalinė parengto rezervo karių mobilizacija - pašaukti karo prievolininkai atvyksta į įsteigtus keturis šaukimo punktus: Vilniuje, Kaune, Alytuje ir Utenoje.

 

Utenoje ir Alytuje karo prievolininkų šaukimas buvo vykdomas vieną dieną - kovo 15 d.

Utenoje iš 400 pašauktų karių atvyko 263, o 30 iš anksto pranešė apie neatvykimo priežastis.

Alytuje iš 400 šaukimus gavusių asmenų atvyko 212, o 111 buvo pranešę apie nedalyvavimą.

 

Vilniuje ir Kaune karo prievolininkų šaukimas vykdomas dvi dienas - kovo 15-16 d.

Vilniuje per pirmąją pratybų dieną į mobilų šaukimo punktą iš 1100 šaukimus gavusių asmenų atvyko 320 karių, o 80 iš anksto informavo apie neatvykimą.

Kaune - iš 1100 šaukiamųjų atvyko 250, o 60 buvo iš anksto pranešę apie neatvykimo priežastis.

 

Plk. Ln. D. Kazlauskas taip pat pasidžiaugė, „kad ir praėjus 10 ar 15 metų po atliktos privalomosios pradinės karo tarnybos rezervo kariai yra aktyvūs, jų motyvacija ir pilietiškumas neblėsta".

 

Alytuje ir Utenoje karo prievolininkams teko palaukti eilėje karo prievolės specialistams nespėjant registruoti atvykusiųjų.

 

Šaukimo pranešimai buvo išsiųsti 3 tūkst. 2000-2008 metais Lietuvos kariuomenėje privalomojoje pradinėje karo tarnyboje tarnavusiems karo prievolininkams. Planuojama į šias pratybas atvykusius ir sveikatos problemų neturinčius rezervo karius kviesti į šių metų rudenį vyksiančius rezervo karių mokymus Lietuvos kariuomenės Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykloje, Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotajame pėstininkų ir generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionuose. Nacionalinės greitojo reagavimo pajėgos, esant reikalui būtų papildomos parengto rezervo kariais.

 

Pratybose „Žaibo kirtis 2015" iš 1 tūkst. išsiųstų kvietimų Klaipėdoje, Marijampolėje, Panevėžyje ir Šiauliuose gyvenamąją vietą deklaravusių vyrų, per vieną dieną šaukimo punktuose apsilankė apie 50 proc. pašauktų rezervo karių. Apie 15 proc. pašauktųjų iš anksto susisiekė ir informavo, kad dėl pateisinamų priežasčių negali atvykti nurodytą dieną. Tarnybai netinkamų asmenų buvo vos 1 procentas.

 

Žiniasklaidos dėmesiui:

Kovo 16 d. 13.00 val. Jungtinio štabo mobilizacijos skyriaus viršininkas pulkininkas leitenantas Dainius Kazlauskas žiniasklaidai apibendrins mobilizacinių pratybų pirminius rezultatus Vilniuje (Jono Kairiūkščio g. 14). Planuojama dalyvaus ir pratybų „Žaibo kirtis 2016" vadovas, Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Vilmantas Tamošaitis.

Taip pat bus galimybė pakalbinti tuo metu į šaukimo punktus. atvykusius rezervo karius.

 

Šaukimo punktai kovo 16 d.veiks:

 

Vilnius. Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino štabo Bataliono teritorija, Jono Kairiūkščio g. 14
Kovo 16 diena. Pratybų laikas 08.00-17.00 val.
Kontaktinis asmuo: kapitonas Šarūnas Žalėnas +370 616 85 433

 

Kaunas. Regioninis karo prievolės ir komplektavimo skyrius, Jonavos g. 64.
Kovo 16 d. Pratybų laikas 08.00-17.00 val.
Kontaktinis asmuo: kapitonas Mindaugas Tocionis tel. +370 686 34025


Vaizdo medžiaga iš pratybų „Žaibo kirtis 2016" etapo Klaipėdoje: https://youtu.be/CNDm3WEBT0c

 

Taip pat pratybų vaizdo medžiaga: http://media.alfa.lt/pratybos-zaibo-kirtis-2016/

 

Apie nacionalines Taikos meto užduočių operacines pajėgas ir greitojo reagavimo pajėgas


Taikos metu Lietuvos kariuomenė, vykdydama jai nustatytas užduotis, remia civilines valdžios institucijas ekstremalių situacijų atveju. Šių užduočių įgyvendinimui treniruojamos ir pasitelkiamos Taikos meto užduočių operacinės pajėgos. 2016 m. budėjimą Lietuvos kariuomenės taikos meto užduočių operacinėse pajėgose vykdo beveik 1000 karių. Pajėgos sudarytos iš Sausumos, Jūrų, Oro ir Specialiųjų operacijų pajėgų. Didžiąją dalį šių pajėgų sudaro sausumos pajėgų kariai - apie 700 karių iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono. Juos remia kariai iš Juozo Vitkaus inžinerijos, Karaliaus Mindaugo husarų batalionų ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų.

 

Taikos meto operacinių užduočių pajėgos buvo suformuotos 2009 m. ir budėti pradėjo nuo 2010 m.


Nuo 2014 m. lapkričio 1 d. pradėjusios funkcionuoti Lietuvos kariuomenės greitojo reagavimo pajėgos yra pasirengusios reaguoti į įvairaus tipo grėsmes nacionaliniam saugumui. Jas sudaro dvi bataliono dydžio kovinės grupės, suformuotos iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų ir Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionų, taip pat Karinių oro ir Specialiųjų operacijų pajėgų, Karo policijos, artilerijos, logistinės ir medicinos paramos vienetų. Šios pajėgos yra pasirengusios veikti per 2 valandas nuo įsakymo gavimo.


Asmuo ryšiams: Viešųjų ryšių karininkas Tomas Pakalniškis, tel.: +370 686 28035

 

Pratybų „Žaibo kirtis 2015" vaizdo medžiaga


https://www.youtube.com/watch?v=ayy6iJ_xjIk&feature=youtu.be (aut. - vyr. srž. Eugenijus Žygaitis)

 

https://www.youtube.com/watch?v=tnxroGCIuaA (aut. - vyr. srž. Eugenijus Žygaitis)

 

Pratybų "Žaibo kirtis 2015" fotogalerija

 

http://www.kam.lt/lt/naujienos_874/fotogalerijos/pratybos_212/zaibo_kirtis_2015/sladeshow.html

 

 

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2016-03-22
Sprendimas: Fresh Media