Lietuvos kariuomenė
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Portugalija

4 misija

 

2018 m. gegužės 2 d. įvyko NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdančių karinių vienetų pasikeitimo ceremonija. Keturis mėnesius Baltijos erdvę saugojusius Danijos Karališkųjų karinių oro pajėgų karius pakeitė Portugalijos kariai su keturiais naikintuvais F-16. Jų misiją sustiprino keturi Ispanijos Karalystės naikintuvai „Eurofighter Typhoon". NATO oro policijos misijos metu Portugalijos naikintuvai kilo 111 kartų ir ore praleido apie 357 valandas, Ispanijos 247 kartus, ore praleido 796 valandas.

 

  

 


Portugalijos karinių oro pajėgų kariai NATO oro policijoje Baltijos valstybėse dalyvavo ketvirtą kartą. Portugalų pamainą, kurios dauguma atvyko iš nuolatinės dislokacijos vietos Monte Realio, sudarė 90 karių - lakūnai, technikai, medicinos personalas, palaikymo grupės, komunikacijos ir kitų sričių specialistai.
Ispanijos Karalystės karinių oro pajėgų kariai, sustiprinantys NATO oro policijos misiją, joje dalyvavo trečią kartą. Kariai atvyko iš nuolatinės dislokacijos vietos netoli Sevilijos esančios Moron bazės, o visą kontingentą sudarė apie 130 karių. Oro policijos vienetų pasikeitimo ceremonijoje dalyvavo Kariuomenės vadas gen. ltn. Jonas Vytautas Žukas, NATO Oro pajėgų komponento vadas gen. Tod Wolters, šalių ambasadoriai, Latvijos, Estijos KOP atstovai, Šiaulių miesto atstovai ir kiti svečiai.
Birželio 4-15 d. vyko Karinių oro pajėgų pratybos „Budrus sakalas", Pratybose dalyvavo Karinių oro pajėgų štabas, Aviacijos bazė, Oro gynybos batalionas, Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdyba bei Ginkluotės ir technikos remonto depas. Oro policijos misiją vykdantys Ispanijos kariai su naikintuvais „Eurofighter Typhoon" taip pat prisidėjo prie pratybų. Sąjungininkų orlaiviai, vykdydami savo užduotis, tuo pačiu imitavo priešiškų orlaivių atakas ir taip padėjo treniruotis kariams, vykdžiusiems Aviacijos bazės oro erdvės gynybą.
Liepos 30 d. KOP Aviacijos bazėje lankėsi Portugalijos respublikos Gynybos ministras José Azeredo Lopes su Krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu. Susitikime abu ministrai pasidžiaugė stiprėjančiais Lietuvos ir Portugalijos kariuomenių bendradarbiavimo santykiais, Ministras Karoblis padėkojo Portugalijai už indėlį į Baltijos oro policijos misiją. Į Lietuvą Portugalija atsiuntė jūrų patruliavimo ir kovos su povandeniniais laivais lėktuvą P-3C. Šiauliuose dislokuotas lėktuvas vykdė patruliavimą ir stebėjimą Baltijos jūroje.
NATO kariai kartu su Aviacijos bazės kariais ne tik vykdė kasdieninę tarnybą, bet ir dalyvavo įvairiuose renginiuose, kaip Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės gimtadienio šventėje, kuri vyko kaimo turizmo sodyboje „Žirnelis". Po šventinio minėjimo NATO kariams buvo pristatytos lietuviškos Joninių šventės tradicijos, vyko sportinės varžybos. Kariai savo jėgas išbandė žaismingose varžybose, sudalyvavo šaudyme sportiniais lankais ir arbaletais.
Misijos laikotarpiu NATO kariai lankė sutrikusio vystymosi kūdikių namų auklėtinius, padovanojo higienos priemonių, žaidė su vaikais. Tradiciškai kariai priiminėjo ekskursijas, suaugusiuosius ir moksleivius, supažindino juos su Oro policijos misijos Baltijos šalyse vykdančių karių kasdienine veikla.
2018-08-31 Portugalijos bei Ispanijos kontingento kariai NATO oro policijos misijos simbolinį raktą perdavė Belgijos Karališkųjų oro pajėgų kontingento kariams.
 

 

2 misija

 

2014 m. rugsėjo 1 d. Aviacijos bazėje pasikeitimo ceremonijoje dalyvavo net keturios šalys, Lenkijos ir Didžiosios Britanijos karių kontingentai buvo pakeisti Portugalijos kariais, kurie Baltijos šalių oro erdvės apsaugą užtikrino šešiais Portugalijos lakūnų pilotuojamais naikintuvais F-16 „Fighting Falcon" ir keturiais Kanados Karališkųjų oro pajėgų naikintuvais CF-188 "Hornet".

 

 

   


Kiek vėliau, du naikintuvai F-16 paliko Lietuvą, o vietoje jų atskrido žvalgybinis orlaivis P-3 Orion, kuris atliko žvalgybinius skrydžius virš Baltijos jūros. Per keturis mėnesius trukusią misiją Portugalijos dalyvavo įvairiuose miesto renginiuose: Lietuvos kariuomenės dienoje, kada pirmą kartą po nepriklausomybės atgavimo miesto gatvėmis žygiavo ne tik Šiaulių įgulos kariai, bet ir užsienio Karinių oro pajėgų kariai, na o kiek vėliau dalyvo Šiaulių profesinio rengimo centro surengtoje Lietuviškų patiekalų degustacijoje, žaidė futbolą su UEFA lygoje besivaržančia moterų komandą "Gintra-universitetas", dalyvavo draugiškame boulingo turnyre, žaidė stalo tenisą bei krepšinį, lankė Šiaulių miesto sutrikusio vystymosi vaikų namų gyventojus, padovanojo mažiesiems sauskelnių, naujų drabužėlių, žaislų, kuriuos išdalino Kalėdų senelis, taip pat tiesiai iš Kanados buvo atgabenti du triviečiai vaikų vežimėliai, kurie ypatingai palengvino vaikų namų auklėtojų darbą.
Visos misijos metu Portugalijos kariai priiminėjo įmonių, organizacijų, kitų struktūrinių vienetų ir įvairaus amžiaus vaikų ekskursijas, taip pat buvo aplankytos kelios Šiaulių miesto mokyklos, kur pilotai pristatė savo profesiją, naudojamą įrangą ir NATO oro policijos misiją, naikintuvus.
2014 gruodžio 31 d., iškilmingos ceremonijos metu, po garbingų svečių sveikinamųjų kalbų, NATO oro erdvės saugumą simbolizuojantį raktas buvo perduotas į Lenkijos ir Italijos kontingentų vadų rankas.

 

1 Misija

 

Portugalai pradėjo misiją 2007 m. lapkričio 1 d. Tai buvo trumpiausia misija, kuri tęsėsi pusantro mėnesio ir baigėsi gruodžio 15 d. Misijoje dalyvavo 74 kariai ir civiliai tarnautojai. Kontingentui, atvykusiam iš 5-osios aviacijos bazės Monte Real mieste Portugalijoje, rotacijos būdu vadovavo karo lakūnai plk. ltn. Paulino Konrado ir plk. ltn. Victor Lopes. Per gana trumpą misijos laiką Portugalijos naikintuvai F-16 Fighting Falcon treniruotės skrydžiams kilo virš 30 kartų ir praleido ore beveik 60 valandų.

 

  

 

Portugalijos kariškiai džiaugėsi, kad misijos periodu neįvyko jokių nesusipratimų ar incidentų su vietiniais gyventojais, o atvykę į Lietuvą buvo sutikti draugiškai. Atsisveikinimo su Lietuvos kariais renginyje portugalai pabrėžė, kad prie šio rezultato prisidėjo sklandus ir intensyvus abipusis Lietuvos ir Portugalijos kariškių bendradarbiavimas.

 

   
   

 

Misijos laikotarpiu Portugalų Greitojo reagavimo oro policijos misijos Baltijos šalyse kontingentą aplankė pirmą kartą Lietuvoje viešintis ir tuo metu Europos Sąjungai pirmininkaujantis Portugalijos gynybos ministras Nuno Severiano Teixeira. Su juo karu Portugalijos karius LK KOP Aviacijos bazėje aplankė Portugalijos kariuomenės vadas generolas Luís Valença Pinto, Karinių oro pajėgų vadas generolas Luís Araújo ir Lietuvos kariuomenės atstovai - kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdas Tutkus bei Karinių oro pajėgų vadas brigados generolas Artūras Leita. Taip pat misijos metu Greitojo reagavimo oro policijos misijos dislokacijos vietoje lankėsi NATO karinio komiteto pirmininkas generolas Raymond Henault bei jį lydinti delegacija.

 

   

 

Baltijos šalių oro erdvę pradėję saugoti Portugalijos karinių oro pajėgų kontingento kariai užmezgė ryšius ir su Šiaulių bei Lietuvos nevyriausybinėmis organizacijomis bei vykdė tris bendrus projektus su tarptautine jaunųjų lyderių ir verslininkų federacija "JCI Lietuva".

 

   
  

 

Portugalai iš visų misijų išsiskyrė ir tuo, kad kartu su padaliniu atvyko ir du portugalai virėjai, kurie misijos laikotarpiu kariams, vykdantiems budėjimą gamino pietus. Šis personalas susipažino ir su Šiaulių miesto virėjais - jiems buvo pristatyta tradicinė portugalų virtuvė bei demonstruotas nacionalinio patiekalo menkės gaminimas.
Portugalijos kontingentas baigiantis misijai Kryžių kalne pastatė kryžių, kuris taip pat yra ir karinio vieneto ženklas. Kryžių pašventino Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

Labiausiai į vakarus Europoje nutolusios šalies (atstumas nuo Šiaulių iki šalies sostinės Lisabonos yra virš 3000 km) ir prie šilto klimato pripratusius portugalus žiema „palepino" ir sniegu, ir šalčiu. Šiltų kraštų kariams ir jų technikai tai nebuvo didelis iššūkis, nes prieš išvykstant į misiją padalinys treniravosi veikti atšiauriomis sąlygomis Norvegijoje.


AB informacija ir nuotr.

 

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2018-09-04
Sprendimas: Fresh Media