Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Įtaiga

 

 

LK Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos KSPS

Karinės medicinos ekspertizės komisijos psichologė

Kpt. Ieva Puošiūnaitė

 

 

 

Įtaiga: kas padeda, o kur slypi pavojus?


Prisimenu senuką, kuris kartodavo, kad dėl savęs esantis ramus, kad gyvens iki 94 metų, mat jaunystėje jam tai išpranašavusi būrėja. Atšventęs savo gimtadienį užmigo ir ryte jau nebenubudo. Taip pat prisimenu vieną vaikiną, kuris nuo paauglystės buvo įsitikinęs, kad niekados nesusiras draugės. Dabar jam jau virš trisdešimt ir jis vis dar vienišas. Kitas mano pažįstamas nuo vaikystės kartodavo, kad taps kariu gyvens tik užsienyje. Na ką galvojate, visai nenustebau, kai sužinojau, kad jis gyvena Ispanijoje ir dirba samdomu kariu. Kas dieną į savo internetinę pašto dėžutę gaunu šūsnį gražiais paveikslėliais iliustruotų tekstukų apie grožį, sveikatą, kūno linijas, meilės reikalus, kurių pabaigoje didelėmis raidėmis puikuojasi prierašai: persiųsk šią žinutę penkiems ar net dešimčiai žmonių, nes priešingu atveju užsitrauksi didelę nemalonę, pvz., tau grės priaugti 10 kilogramų, neišsipildys tavi norai, demonstruotas šventas paveikslėlis negarantuos gyvenimo laimės bei džiaugsmo, svajonių princas prajos pro šalį ir taip toliau. Žaisdami tokius, iš pirmo žvilgsnio atrodančius nekaltais, žaidimus dažnai net nepagalvojame apie jų pavojus bei galimas žalingas pasekmes.


Tai kas gi yra ta įtaiga - galinti padėti, bet galinti ir pražudyti? Psichologijoje įtaiga suprantama kaip poveikis žmogaus psichikai, mažinantis jo sąmoningumą ir kritiškumą kuriam nors dalykui. Įtaiga gali sukelti tam tikrus pojūčius, emocinius išgyvenimus, vaizdinius, ja galima paskatinti įvairiems veiksmams (turbūt dėl visa ko dauguma mūsų žadančias laimę žinutes persiunčiame draugams? Juk, neatlikus teksto platinimo paslaugos, „gresia" išgyventi dar vieną kitą pažadėtą nelaimę?). Įtaigoje svarbiausią vaidmenį atlieka ištarti žodžiai bei paties įtaigotojo kalbos maniera, gebėjimas sukelti klausytojų tikėjimą pateikiama informacija. Pvz., skaitydami internete platinamus tekstukus, jų pradžioje sutinkame visiems mums suprantamą, neginčijamą tiesą: kad šokoladas skanus, kad meilė - nuostabus jausmas, kad tobula mūsų išvaizda - vienas iš sėkmės karjeroje bei asmeniniame gyvenime garantų, kad dauguma trokštame būti turtingi ir taip toliau. Bet kuri būrėja pas ją atėjusiajam pradžioje pakomentuos akylesniam stebėtojui ir taip suprantamus faktus: kad žmogus jaunas ar senas, liūdnas ar linksmas, patenkintas gyvenimu ar ne (juk gerai besijaučiantiems būrėjų paslaugų tiesiog nereikia?). Iš psichologinių eksperimentų žinoma, kad jei žmogus sutinka su keliais teiginiais pokalbio pradžioje, tai greičiausiai sutiks ir su tolesniais - t.y. taps jautresnis įtaigai. Taigi, jei būrėjai sekasi pokalbio pradžioje, žmogus tą sėkmę ima interpretuoti kaip šios ypatingąją galią.

 

Įtaigą sustiprina nežodinės priemonės: įtaigotojo gestai, mimika, veiksmai, išvaizda, įtaigotojo asmeninės savybės (socialinis statusas, intelektinis pranašumas, charakteris), įtaigos teksto turinys, pateikimo būdas bei aplinka. Turbūt dauguma esame matę kaip rengiasi būrėjos, netradicinių religinių bendruomenių lyderiai. Apranga būtinai turi turėti skiriamųjų, nebūdingų įprastai tos kultūros žmonių aprangai, bruožų, rankose laikoma keistų daiktų: stiklinių rutulių, amuletų, paveikslėlių. Taip pat reiktų nepamiršti, kad įtaigos efektyvumas priklauso ir nuo įtaigojamojo (informacijos priėmėjo) asmeninių savybių.


Ne visi žmonės vienodai gali būti paveikiami. Įtaigai stipriau pasiduoda savimi nepasitikintys, prastai save vertinantys, nuolankūs, drovūs, nerimastingi, patiklūs, jautrūs, emocionalūs asmenys. Manoma, kad apie 20 procentų žmonių yra ypatingai jautrūs įtaigai - iš jų gerai pasipelno būrėjai, sektų vadovai, tokie žmonės šventai tiki reklamomis, jais lengva manipuliuoti. Tokiam žmogui įteigus, kad duosi pauostyti kvepalų ir po nosimi pakišus amoniako, šis kvapą suvoks kaip skanų, patrauklų.            


Įtaiga gali būti daroma įvairiais būdais: galime įtaigą atlikti patys sau (savitaiga) - straipsnio pradžioje pateiktuose pavyzdžiuose pirmasis vaikinas sau nulėmė vienišumą, o antrasis - karinę tarnybą užsienyje. Žmogus pats sau gali sukelti įvairius pojūčius: mąstydamas pozityviai jausis patenkintas gyvenimu, jo nuotaika bus pakili, galvodamas apie negatyvius dalykus jausis prislėgtas, stokos gyvenimo džiaugsmo, drauge prastės ir fizinė sveikata. Įtaigos efektyvumą gerina laki vaizduotė bei drauge taikomi psichologiniai atsipalaidavimo pratimai. Taip pat įtaiga gali būti perduodama vieno žmogaus kitam. Dauguma jau esame vieni kitiems įteigę daugelį mitų ir tuo šventai tikime: kad karjera daroma tik per pažintis arba intymių ryšių pagalba, kad valdžia nesirūpina žmonėmis ir panašiai. Įtaigoti galime tiesiogiai (tiesioginio kontakto metu) ir netiesiogiai (televizijos, radijo, spaudos, internetinių pranešimų pagalba). Nepamirškime, kad reklamos, mados, politinės propagandos poveikis taip pat yra pagrįstas įtaigos metodais: tai vienas iš efektyviausių masių valdymo būdų.


Suprantama, įtaiga gali būti panaudota tiek geriems tiek ir blogiems tikslams. Pvz., įtaigos metodais gali būti gydomos daugelis ligų: sureguliuojamas kraujospūdis, mažinami įvairaus pobūdžio skausmai, gydomi skrandžio uždegimai, odos, skydliaukės ir kitos ligos. Kalbėdami apie teigiamus dalykus save bei aplinkinius užprogramuojame pozityviai savijautai. Tačiau ką daryti jei burtininkė „išpranašavo" visai ne tai ko tikėjomės arba, kad „ blogai aurai nuimti" rekomendavo eilę apeigų, kurios greičiausiai atsieis ne taip jau ir pigiai? Žinomas įvykis, kaip jaunuolis taip stipriai patikėjo būrėjos „pranašyste" apie greitą savo mirtį, kad nieko nelaukdamas ėmė ir nusižudė.


Visada atsiminkime, kad įtaigos priešybė - kritiškas situacijos vertinimas. Reiktų atmesti jus pasiekusią neigiamą informaciją ir mąstyti priešingai - teigiama linkme. Pvz., jei aplinkiniai skundžiasi, kad šiandien blogas oras, nes lyja, sau mintyse galite pagalvoti ką nors gero: gal lyjant mėgstate paskaityti; gal, klausydamiesi lietaus barbenimo, skaniai išgeriate rytinę kavą, o gal lyjant galite tiesiog gerai išsimiegoti? Kritiškas mąstymas paantrins, kad niekas neturi jokios galios paveikti jūsų likimo ar savijautos jei tik jūs patys tuo netikite, jei tik patys apie tai negalvojate. Jokia būrėja nenulems Jūsų likimo jei tik ja nepatikėsite. Suprasdami įtaigos veikimo principus galime sau įsiteigti daugelį teigiamų dalykų: gerą sveikatą, puikią nuotaiką, sklandų bendravimą su žmonėmis, pasitikėjimą savimi, meilę sau - juk tik pamilę save išmoksite mylėti ir aplinkinius.


Psichologai siūlo daug teigiamo mąstymo ir savitaigos būdų. Pavyzdžiui, galima ant lapelio susirašyti teigiamas frazes apie save, savo gyvenimo pozityvius lūkesčius ar svajones ir po kelis kartus per dieną juos persiskaityti. Perskaityti ne bet kaip, o aiškiai, po kelis kartus,  įsivaizduojant norimą rezultatą, mintyse įžvelgiant to rezultato detales, aplinkybes, net spalvas bei kvapus. Kitas metodas - ryte atsibudus save nužvelgti veidrodyje, nusišypsoti, palinkėti sau geros dienos, efektyvaus darbo, geros savijautos, gerų santykių su artimaisiais. Stebėkite kaip keičiasi jūsų savijauta kai save pagiriate ir linkite sau gero. Patartina kritiškiau atsirinkti televizijos bei radijo laidas, literatūrą, veiklą taip pat ir pašnekovus. Turbūt daugelis net nepastebime, kad mūsų pokalbiuose darbe ar namuose dominuoja negatyvūs įvykiai: aptarinėjame  savas bei svetimas bėdas, nelaimes, o jei jų neturime - nelaimes visame pasaulyje - taip save programuodami nerimui, nesėkmei, blogai savijautai. Atminkime, kad visada egzistuoja pasirinkimo laisvė: laisvė rinktis meilę, sveikatą, ramybę, sėkmę. Ne kas kitas, tik mūsų mintys, įsitikinimai padės gyvenimą padaryti tokį kokio trokštame giliai širdyje.

 

 

Nuotraukos autorės.

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2018-01-19
Sprendimas: Fresh Media