Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Kas ką gydo?

 

Kpt. Daiva Morozovienė

LK Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos Karo psichologijos skyriaus

Psichikos sveikatos priežiūros poskyrio viršininkė

 


KUO SKIRIASI PSICHIATRAS, PSICHOLOGAS IR PSICHOTERAPEUTAS

 

Susitikimuose su kariais dažnai nuskamba klausimas, kuo gi skiriasi psichologas ir psichiatras. Šio straipsnelio tikslas ir būtų paaiškinti šią painiavą. Taip pat pristatysiu dar vieną specialistą, besidarbuojantį dvasinės sveikatos fronte, tai - psichoterapeutas.


Taigi jau iš pavadinimų beveik aišku, kad psichiatras, psichologas ir psichoterapeutas darbuojasi toje pačioje srityje, tai yra užsiima psichikos sutrikimų diagnostika ir gydymu. Tačiau jų darbe galime rasti ir esminių skirtumų: tik psichiatras gali paskirti ir išrašyti psichiką veikiančius vaistus, tik psichologas yra kompetentingas atlikti ir įvertinti specialius psichikos sutrikimų diagnostikai naudojamus testus, tik psichoterapeutas gali psichikos sutrikimams gydyti taikyti psichoterapiją.


Kad taptų dar aiškiau, pabandysiu kiekvieną iš paminėtų psichikos sveikatos priežiūros specialistų apibūdinti atskirai.

 

Patyrę gydytojai psichiatrai teigia, kad nebūna sveikų žmonių, būna tik neištirti.

 

PSICHIATRAS - tai asmuo, baigęs vientisas medicinos studijas ir internatūrą universitete, kurių metu mokėsi visų bendrųjų medicinos dalykų (kardiologijos, chirurgijos, neurologijos ir kt.), ir vėliau rezidentūros metu įgijęs psichiatro specializaciją. Šiuo metu tapti psichiatru Lietuvoje trunka 10 metų (6 metai medicinos studijų ir internatūra bei 4 metai psichiatrijos rezidentūros). Tikslesnis psichiatro pavadinimas būtų gydytojas psichiatras.


Psichiatras įvertina asmens psichikos būseną, diagnozuoja psichikos ir elgesio sutrikimus, skiria atlikti psichologinius testus ir jais remiasi savo darbe, gydo pacientus psichotropiniais vaistais ir taiko psichologinio konsultavimo elementus. Dar viena gydytojo psichiatro darbo sritis yra susijusi su priklausomybėmis. Toks gydytojas vadinamas narkologu. Gydytojas psichiatras ar narkologas gali dirbti ligoninėje, poliklinikoje, užsiimti privačia praktika ar kt.


Kariuomenėje tarnaujantys psichiatrai įvertina, ar asmuo yra psichiškai sveikas ir gali tapti kariu, ar gali toliau tęsti tarnyba, turėti asmeninį ginklą, vairuoti automobilį, konsultuoja ir gydo, kai kariams nustatomi psichikos sutrikimai, moko sveikos gyvensenos.


Stovi du psichologai stotelėje.
Vienas:
- Kažkaip ilgai autobuso nėra
Kitas:
- Nori pasikalbėti apie tai?


PSICHOLOGAS - tai asmuo universitete baigę psichologijos studijas. Toliau tęsdami studijas magistrantūroje psichologai gali pasirinkti specifiškesnę kryptį ir tapti, pavyzdžiui, klinikiniais, organizaciniais, kriminalogijos psichologais. Paprastai psichologu tampama per 6 studijų metus. Psichologai, skirtingai nei psichiatrai, neturi medicininio išsilavinimo.


Savo darbe naudodamas psichologinius testus ir kitus standartizuotus psichologinius procesus ir metodus psichologas gali atlikti psichologinį vertinimą (ištirti dėmesį, atmintį, intelektą, mąstymo adekvatumą ir kt.) ar psichometriją, t. y. veiklą, kuria siekiama išsiaiškinti asmens ypatybes. Psichologas taip pat gali konsultuoti ar patarti klientui dėl jo priimamų sprendimų tam tikrose situacijose: nesutarimai santuokoje, vaikų auginimo problemos, darbuotojų atranka, darbo skyrimas ir daugelis kitų.


Psichologas gali dirbti sveikatos, pramonės, verslo, švietimo srityse, socialinio psichologinio ir švietimo konsultavimo darbą, darbo centruose, teismų sistemoje ir t. t.


Kariuomenėje psichologai atlieka daug įvairių ir svarbių funkcijų: dalyvauja ekspertiniame darbe, konsultuoja karius,  teikia skubią pagalbą krizių atvejais, moko išvengti streso, susidoroti su asmeninėmis bei darbo problemomis, palaiko ryšį su kariais misijose ir jų šeimų nariais.

 

Pacientas įsitikinęs, kad yra miręs. Psichoterapeutas vis bando jį įtikinti, kad jis gyvas, bet jam nesiseka. Galų gale klausia:
- Sakykit, ar lavonų kūnuose teka kraujas?
- Ne, atsako pacientas.
Psichoterapeutas griebia smeigtuką ir įduria pacientui į ranką. Pasirodo kraujo lašelis. Psichoterapeutas sako:
- Na, tai ką?
- Matyt, kad aš klydau, lavonų kūnuose teka kraujas... - Atsako pacientas.

 

PSICHOTERAPEUTAS - tai gydytojas (dažniausiai psichiatras) arba psichologas, kuris atitinkamai po medicinos arba psichologijos studijų universitete dar papildomai baigė psichoterapijos mokymosi programą. Šiuo metu Lietuvoje psichoterapijos mokytis gali ir kitą specialybę turintys asmenys. Psichoterapijos mokyklų ir krypčių yra daug. Mūsų šalyje paplitusios tokios psichoterapijos kryptys: psichoanalitinė, humanistinė, geštalto, kognityvinė ir elgesio bei egzistencinė. Psichoterapija gali būti individuali ir grupinė, taip pat meno, judesio, šokio. Paprastai dirbdami psichoterapeutai pritaiko vieną ar kelias psichoterapijos kryptis.


Psichoterapija - gydymo būdas, kai su psichoterapeuto pagalba pokalbio metu nagrinėjami tarpasmeniniai santykiai, aplinkos suvokimas, įprastinio elgesio modeliai ir siekiama, kad pasikeitus kliento asmenybei ir elgesiui pagerėtų jo gyvenimo kokybė. Psichoterapija gali būti taikoma ne tik kaip gydymo metodas, bet ir kaip būdas sveikam žmogui geriau pažinti save, tobulinti savo asmenybę ir sėkmingiau gyventi. Nuo psichologinio konsultavimo psichoterapija skiriasi tuo, kad tai tęstinis procesas, kartais trunkantis metų metus.

 

Dar vienas svarbus klausimas, kylantis žmonėms kai jų gyvenime atsiranda problemų, nesugebama įprastiniais būdais susitvarkyti su užklupusiomis bėdomis, kai atsiranda depresija ar nerimas, kai įklimpstama į priklausomybės liūną - Į KOKĮ SPECIALISTĄ KREIPTIS?


Pirmiausia reikėtų pagalvoti, ar jums užtektų nuoširdaus pokalbio su specialistu, ar jūsų problemos jau reiškiasi akivaizdžiais psichikos (depresija, nerimas, nemiga, mintys apie savižudybę ir kt.) ar fiziniais (nuolatinis nuovargis, prakaitavimas, įstrigusio kąsnio gerklėje jausmas ir kt.) simptomais, kuriuos turėtų įvertinti ir gydyti gydytojas psichiatras. Jei manote, kad jums reikia išspręsti problemą, ar iš jūsų vidaus kylantys sunkumai trukdo jums kasdieniniame gyvenime, kreipkitės į psichologą arba psichoterapeutą. Esant reikalui, specialistas nusiųs jus pas reikiamą gydytoją. Jei pasirinksite gydytoją psichiatrą - psichoterapeutą, galite tikėtis ne tik gydymo vaistais, bet ir psichoterapijos. Tačiau visų svarbiausia yra specialisto kompetencija ir jūsų suderinamumas su pasirinktu specialistu. Taip pat labai svarbi ir jūsų motyvacija. Neveltui sakoma, kad susirgus atsiranda trijulė - liga, ligonis, gydytojas, ir tik sergančiojo pasirinkimas su kuo jam pakeliui.

 

Taigi išvada būtų tokia: į kokį specialistą kreiptis lieka spręsti tik jums pačiam.
 
Baigdama norėčiau įspėti, kad visuomenę ištikus krizei, padaugėja iš žmogaus nelaimių užsidirbti trokštančių apsišaukėlių, pasivadinusių įvairiais vardais, tarp jų ir psichoterapeuto. Paprastai su tikrąja psichoterapija jie neturi nieko bendro nei išsilavinimo, nei darbo metodų prasme.

 

Būkite sveiki. O apie savo sveikatą, pasak H. D. Toro, spręskite iš to, kaip jus džiugina rytas ir pavasaris.

 

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2013-03-21
Sprendimas: Fresh Media