Lietuvos kariuomenė
 
Grįžti į pradinįSvetainės medis English Neįgaliesiems

 

 

linkas ministerija 

Kaip elgtis kai reikalai pakrypsta nepageidautina linkme


„Juodbėrio žirgo" ceremonija


Praėjus kelioms dienoms po sugrįžimo iš kovinio reido, jūrų pėstininkų batalionas vandenyno pakrantėje surengė žuvusiųjų pagerbimo ceremoniją. Batalionas dalyvavo sunkiuose gatvės mūšiuose ir nemažai karių buvo nukauta. Kariai žuvusiųjų pagerbimą pavadino „juodbėrio žirgo" ceremonija pagal bataliono radijo šaukinį - „juodbėris žirgas". Temstant visas beveik tūkstančio karių batalionas glaudžia rikiuote išsidėstė lygioje pakrantės smėlio juostoje veidu į nedidelę kalvą. Ant skardžio stovėjo dūdmaišininkas ir grojo dūdmaišiu, už karių nugarų į vandenyną leidosi saulė, o bataliono vadas prieš visą rikiuotę išvedė juodbėrį žirgą be raitelio. Tuščio balno kilpose bolavo lauko batai.
Vadui už pavadžių laikant žirgą ir glostant jo galvą, priešais batalioną išžygiavo jūrų pėstininkas, iškėlė saują karių žetonų ir ėmė garsiai skaityti juose įspaustas karių pavardes. Kritusiųjų karių žetonai papuošė juodbėrio žirgo balno gugą. Paskelbus paskutinę pavardę ir prisegus paskutiniuosius žetonus ant gugos, bataliono vadas ėmė lėtai vesti žirgą priešais jūrų pėstininkų rikiuotę. Kiekvienas pėstininkas ištiesdavo ranką ir paglostydavo žuvusiųjų naštą ant savo nugaros nešančio žirgo šoną. Ceremonijai pasibaigus, kai užgeso paskutiniai besileidžiančios saulės spinduliai, pakrantėje suliepsnojo laužai ir „juodbėrio žirgo" bataliono kariai praleido naktį kartu su savo bendražygiais.

 

Karinių vienetų vadai jaučia atsakomybę už savo vieneto karių gerą fizinę būklę ir psichologinę savijautą. „Juodbėrio žirgo" ceremonija yra pavyzdys, kaip susidūrus su vienu žiauriausių kariško gyvenimo įvykiu - vieneto kario žūtimi, vadas gali padėti vieneto kariams palaikyti normalią savijautą.

 

Potencialiai trauminiai įvykiai:

 

 • Žūtis per pratybas
 • Savižudybė
 • Karinio vieneto kario žūtis mūšyje
 • Smarkūs mūšiai
 • Žūtis per avariją
 • Karo nusikaltimai
 • Civilių kančios
 • Žūtis nuo saviškių rankos
 • Didžiuliai personalo nuostoliai
 • Sunkiai sužeistas karinio vieneto karys
 • Nuolatinė grėsmė

 

Šiame straipsnyje aptariami galimi vado veiksmai vieneto kariams susidūrus su potencialiai trauminiais įvykiais. Jie gali įvykti bet kuriame tarptautinės operacijos ciklo etape (įskaitant ir pratybas), tačiau paprastai įvyksta operacijų metu.

 

Reakcijų į potencialiai trauminį įvykį yra įvairių. Jos nelaikytinos nei liga, nei silpnumu, tai - natūralus atsakas į ekstremalų įvykį. Visiškai normalu, kad praėjus kelioms dienoms ar mėnesiams žmogui pasireiškia tokios reakcijos. Jos skirstomos į kognityvines, fizines, emocines ir pasikeitusios elgsenos. Vienos streso reakcijos pasireiškia iš karto, kitos - po tam tikro laiko. Paprastai išgyvenimai ilgainiui nuslūgsta. Pagrindinis šio skyriaus uždavinys - skatinti karinio vieneto vado iniciatyvą teikti paramą vieneto kariams po trauminio įvykio, kad streso reakcijos būtų sumažintos iki minimumo.

 

Įprastiniai streso požymiai:

 

Kognityviniai:


minčių sąmyšis;
sunku priimti sprendimą;
dezorientacija.

Fiziniai:


pagausėjęs prakaitavimas;
galvos svaigimas;
padažnėjęs širdies plakimas;
padidėjęs kraujospūdis;
padažnėjęs kvėpavimas. 

Emociniai:


bejėgiškumas;
emocinis šokas;
pyktis;
sielvartas;
kaltės ar gėdos jausmas;
depresija;
sukrėtimas;
vilties netekimas.

 Elgsenos:


įprastinio elgesio modelio pasikeitimas;
mitybos ir alkoholio vartojimo įpročių pasikeitimas;
miego sutrikimai;
dėmesio asmeninei higienai sumažėjimas;
užsisklendimas savyje;
dažnai pasikartojantis nekalbumas.

 

Skirtingos situacijos reikalauja skirtingo lygio paramos. Šiame skyriuje aptariami trys paramos lygiai. Daugiausia dėmesio skiriama vieneto kario ir vado veiksmams. Dažniausiai teikiama pirmojo lygio parama, todėl ji ir sudaro didžiausią psichologinės paramos piramidės segmentą. Prie pirmojo lygio paramos skirtina pagalba sau pačiam, bičiulių pagalba ir vado veiksmai. Paramos pradžia skaičiuojama nuo to momento, kai įvyksta potencialiai trauminis įvykis.

 

Antrojo lygio intervencinės priemonės - tai daugiausia neoficiali parama, kurią teikia apmokyti kolegos ir (arba) psichologinės paramos specialistai, o trečiąjį lygį sudaro paskirų karinių vienetų karių specializuotas gydymas, kurį teikia psichologinės paramos specialistai. Trečiojo lygio intervencinės priemonės taikomos gerokai rečiau nei kitų dviejų piramidės lygių priemonės, tačiau vadui - tai labai svarbios papildomos karinio vieneto pasirengimo užtikrinimo priemonės. Antrojo ir trečiojo lygio intervencinės priemonės taikomos atsižvelgiant į reakcijų į potencialiai trauminį įvykį stiprumą, o ne orientuojantis į tam tikrus tarptautinės operacijos etapus.


Psichologinės paramos lygiai

 

 


Pagrindinė šio skyriaus prielaida yra ta, kad dauguma vieneto karių atsigaus po potencialiai trauminių įvykių be specialistų pagalbos. Vadovaujantis šia prielaida, antrojo ir trečiojo lygio intervencinių priemonių taikymas po trauminių įvykių yra veikiau išimtis nei taisyklė. Iš tikrųjų daugeliu atvejų pagalbos sau ir kitų pirmojo lygio priemonių pakanka, kad vieneto kariams pavyktų susidoroti su potencialiai trauminių įvykių padariniais. Dėl šios priežasties skyriuje daugiausia dėmesio skiriama pirmajam lygiui. Nepaisant to, čia pateikiama informacijos ir apie antrąjį bei trečiąjį lygius, kad vadas žinotų, kada taikytinos oficialios paramos priemonės.

 

Taip pat svarbu pabrėžti, kad vado gebėjimas padėti savo kariams atsigauti po potencialiai trauminių įvykių priklauso ir nuo to, ar vadas rūpinasi savimi. Dažnai vadai susiduria su tais pačiais potencialiai trauminiais įvykiais, ir jiems gali pasireikšti tos pačios streso reakcijos. Visų pirma vadai turėtų žinoti, kad įprastinės streso reakcijos gali turėti įtakos jų sprendimams. Vadams taip pat reikėtų ypatingą dėmesį atkreipti į savo miego kokybę, į irzlumo požymius ir kitas galimas reakcijas. Savęs stebėjimas padės jiems koreguoti priimamus sprendimus atsižvelgiant į šiuos pokyčius ir pasirūpinti savimi.

 

 

Skaitykite kitus skyrius:

 

Vado veiksmai

 

Neformali bičiulių pagalba

 

Oficialios intervencinės priemonės

 

 

Tekstas iš knygos "Psichologinės paramos teikimas visuose tarptautinės operacijos ciklo etapuose: vado knyga - vadovas". Knygą PDF formatu galite atsisiųsti čia.

 
 

 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Informacija atnaujinta 2018-01-22
Sprendimas: Fresh Media